İş Modeli İnovasyonu

İş ve yönetim dünyasında neler oluyor diye baktığımızda son yıllarda inovasyon, iş modeli, değişim gibi  kavramların  çok sık kullanıldığı dikkat çekiyor.  Bu kavramların ikisinin birarada kullanıldığı yeni bir alan daha göze çarpıyor: İş Modeli İnovasyonu.  İnovasyonu Yönetimin ABC’si bölümünde daha geniş bir şekilde açıklayacağım. Çok özetle söylersek inovasyon; yenilik, yenilikçilik (fikir, girişim, model oluşturma vb. konularda) anlamında kullanılıyor.  Özellikle farklı olmak ve rekabette önde olmak gibi amaçların itici gücüyle inovasyon başlı başına önemli hale gelmiş bulunuyor.

İş modeli de inovasyon gibi günümüzün iş ve ekonomi dünyasındaki gelişmeler doğrultusunda öne çıkan bir kavram.  Bu kavram, MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) Harvard Business Review Dergisi’nden Seçmeler dizisinin ellincisi olan ‘İş Modeli İnovasyonu’ kitabının tanıtım yazısında (MESS Genel Sekreteri Av. İsmet Sipahi ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Aytül Anlar imzalı) şöyle açıklanıyor:
‘İş modeli, özünde bir şirketin nasıl çalıştığını açıklayan bir öyküdür ve işin parçalarının ne şekilde uyduğunu bir sistem olarak tarif eder. İyi bir iş modeli Peter Drucker’in kadim sorularını yanıtlar: Müşteri Kimdir?, Müşteri neye değer verir? İyi bir iş modeli her yöneticinin sormak zorunda olduğu temel sorulara da ynıt verir: ‘Bu işte nasıl para kazanırız? Müşterilere uyguı maliyetle değer aktarabileceğimiz temel ekonomik mantık hangisidir?’ Yazarlar: ilk hamleyi yapanın tüm avantajları topladığı günümüz iş dünyasında meydan okuyucu sorunları çözebilen bir şirket yaratmak isteyenler için, esin kaynaklarını okuyucuları ile paylaşıyorlar. Bir iş modeli yaratmak, yeni bir öykü yazmaya çok benzer. Kendi öykünüzü yazarken kitabımızın okuma ve bilgilenme sürecinin tadını çıkarmanız dileğiyle…’

Kitabın tanıtım yazısının, konuyu yeterince iyi açıkladığı kanısındayım.  Ben sadece bir bölümü, bir soruyla ve koyulaştırarak öne çıkarıyorum:

İlk hamleleri yapmayı başaran bir şirket ve iş anlayışınız – sisteminiz var mı?

Önerim:
Eğer soruya yanıtınız hayır ise hemen iş modeli inovasyonu yapmaya başlayın.
Yalçın Gür

Bu yazı Tüm yazılar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.